google reklamı
google reklamı google reklamı google reklamı google reklamı reklam
google reklamı google reklamı google reklamı
google reklamı google reklamı google reklamı google reklamı google reklamı

Optimizasyon çalışması neden gereklidir?

Web sitelerinin iki temel nedenden dolayı optimize edilmeleri gerekmektedir. Arama makinaları için; site ziyaretçileri için.

 

1: Google gibi arama makinalarının sitenizi algılaması için

Sitenizin google gibi arama makinalarında doğru şekilde gözükmesi için dikkat edilmesi  gereken noktalardan biri de sitenizin arama makinaları için optimize edilmesidir.

Önce "optimizasyon" işlemiyle ne yapıldığını belirtmek gerek: 

Optimizasyon google gibi arama motorlarnın sitenizi algılayabileceği hale getirmek, performansını artırmak, ince ayarlar yapmaktır.  Ancak pek çok site bu aşamaya gelmekten çok uzaktır.  Çünkü en temel noktalarda ciddi yanlışlıklar içermektedir.  Bu nedenle "yanlış  hazırlanmamış" web sitelerinin "doğru hale" getirilmesi de optimizasyonun önemli ve öncelikli bir parçası sayılmaktadır. 

Özetlersek: "önce yanlışları düzeltmek, sonra ince ayar yapmak" demek daha doğru olacaktır. 

 

2: Sitenizin ziyaretçilerle olan etkileşimi için

Ziyaretçiyle olan etkileşim, web sitesinin yararlı olması ve sonuç getirmesi bakımından önemlidir. Örneğin uygun tasarım, sadelik, gezinim kolaylığı gibi unsurlar ziyaretçilerin davranışlarını etkileyecektir.  Bir çok site bu çerçeve ele alınabilecek yanlışlıklar içermektedir.

Burada tek tek yanlış yapılan sitelerin neden yanlış yapıldığını, ne gibi kayıplar yarattığını firmaların yaklaşımını, site hazırlayanların bilgi ve becerilerini tartışmak pek mümkün değildir. Ancak, ilerleyen zaman diliminde, arama motorları  daha önemli hale gelecektir.  Internetin sağlayacağı yararlar önemseniyorsa eldeki siteyi gözden geçirmek faydalı olacaktır.

 

 


Grafik Tasarım, İçerik: © 2007, Mayıs
Yasal Haklar Uyarısı